Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reincadrare in munca
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reincadrare in munca

Buna ziua . Pe scurt : am fost destituit dintr-o functie publica , printr-o decizie nelegala in anul 2011 , am contestat aceasta decizie la tribunal , am castigat pe fond , dupa care institutia respectiva a facut recurs. Am castigat si recursul si acum hotararea este definitiva si irevocabila , instanta anuland decizia de destituire din functie si reincadrarea mea in functia detinuta anterior . Problema este ca nu stiu cum sa procedez mai departe , trebuie sa obtin o copie legalizata a hotararii judecatoresti definitive si irevocabile ? Cu aceasta copie sa ma duc la fostul loc de munca ? Trebuie sa fac cerere de reincadrare in munca ? Daca in motivarea sentintei , instanta spune : desfintarea deciziei xxxxxx si reincadrarea in munca a reclamantului in functia detinuta anterior , dar nu spune nimic de plata salariilor care as fi beneficiat pe perioada cat am fost destituit , inseamna ca nu voi primi aceste drepturi ? Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns . Va multumesc !
alexandrescu_cristian, utilizator
Obtineti , mai intai, o copie legalizata de pe hotararea respectiva cu mentiunea ca este irevocabila.
Dupa aceasta, depuneti o cerere de punere in executare a hotararii la angajator.

Daca refuza punerea in executare, atunci puteti depune plangere penala impotriva acestuia sau apela la un executor judecatoresc.
Dacă discutaţi despre destituirea dintr-o funcţie publică (probabil că a fost vorba despre eliberare din funcţie), înseamnă că aţi fost funcţionar public iar litigiul s-a judecat potrivit dispoziţiilor Legii nr. 554/2004 a contenciosului administrativ.

Instituţia publică este obligată să pună în executare hotărârea instanţei fără să îi solicitaţi dvs. asta în termen de 30 de zile de la data pronunţării hotărârii din recurs (art. 24, alin. 1 din Legea nr. 554/2004). După trecerea acestui termen, dacă instituţia nu s-a conformat hotărârii, puteţi să solicitaţi instanţei să pronunţe o hotărâre prin care să dispună amendarea conducătorului instituţiei cu o amendă de 20% din salariul minim brut pe economie pe zi de întârziere.

Aveţi dreptul şi la penalităţi, în condiţiile art. 894 din Codul de procedură civilă. Această cerere se judecă de urgenţă, în camera de consiliu. Neexecutarea din motive imputabile sau nerespectarea hotărârilor judecătoreşti definitive pronunţate de instanţa de contencios administrativ, în termen de 30 de zile de la data aplicării amenzii, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă de la 2.500 lei la 10.000 lei. Accesaţi link-ul de mai jos şi citiţi articolele 24 şi 25 din Legea nr. 554/2004:
[ link extern ]

Sigur că puteţi alege să legalizaţi hotărârea primei instanţe şi să o depuneţi la instituţie, solicitând aplicarea acesteia. Este alegerea dvs.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna ziua ! va multumesc pentru ajutor , dar as mai avea o alta nelamurire grava in opinia mea si anume : Am obtinut copia dupa hotararea primei instante , am bagat-o la legalizat si astept sa iasa (aprox. 1 saptamana mi-a comunicat doamna de la registratura) si impreuna cu cererea de punere in executare sa o depun la fostul loc de munca .
problema mare este ca avocatu meu ( unul destul de cunoscut , nu-i mai dau numele ) a uitata sa treaca in contestatia depusa pentru anularea actului administrativ emis de parata acordarea de despagubiri egale cu drepturile salariale , el a cerut doar reintegrarea reclamantului in functia publica detinuta anterior , fara a mai specifica si despagubiri egale cu salariile indexate , ...... etc. Suma era una destul de mare , avand in vedere durata procesului si a recursului ( aproximativ 3 ani) in jurul sumei de 600 de milioane de lai vechi !!!! uffff .Instanta spune asa : cat priveste insa solicitarea de despagubiri egale cu drepturile salariale( ridicata in cadrul dezbaterilor pe fond) , tribunalul retine ca reclamantul nu a formulat un astfel de capat de cerere prin actiune introductiva , nici ulterior in cauza , printr-o cerere depusa cu respectarea art.132 C. pr. civ. Prin urmare instanta se va pronunta in limitele investirii sale legale , conform art.129. alin 6 C. pr. civ . , neputand acorda mai mult decat sa cerut in acord cu normele procedurale care guverneaza litigiul. Deci no money for me :))
Am vazut un articol in legea 544/2004 care spune ca : Când persoana vătămată a cerut anularea actului administrativ, fără a cere în acelaşi timp şi despăgubiri, termenul de prescripţie pentru cererea de despăgubire curge de la data la care acesta a cunoscut sau trebuia să cunoască întinderea pagubei.
MAREA INTREBARE ESTE : de cand curge acest termen ? de la data deciziei de destituire (acum 3 ani) ? de la data sentintei date de prima instanta ? (acum 2 ani ) de la data pronuntarii recursului ? (acum 1 saptamana) . Stiu ca termenul de prescriptie este de 1 an dar nu stiu de cand curge acest termen . Ma gandesc ca eu nu aveam cum sa cunosc intinderea pagubei pentru ca nu aveam de unde sa stiu cat dureaza tot (proces+ recurs)
Se mai poate face ceva in acest caz ? Deschiderea unei noi actiuni la contencios administrativ pentru despagubiri ? Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns . VA MULTUMESC.